HomeAssociations /  2017 Committees
2017 Committees PDF Print E-mail

County Officials Association of Tennessee 2017 Committees


Awards Committee

Chairperson – Gayle VanHooser, Grundy County Register of Deeds

Lisa Niles, LoudonCounty Circuit Court Clerk

W. F. Knowles,Hamilton County Clerk

Charlie Cardwell, Davidson County Trustee

Sadie Wade, Williamson County Register of Deeds

 

Budget and Finance Committee

Chairperson – William “Sonny” Howse,Haywood County Trustee

Charlie Cardwell,Davidson County Trustee

Tim Shelton, Anderson County Register of Deeds

Rebecca Bartlett,Lincoln County Clerk & Master

Kellie Jackson,Montgomery County Clerk

 

By Laws Committee

Chairperson – Angie Sanford,Polk County Clerk

Sherry Witt,Knox County Register of Deeds

Ginger Franklin,Jefferson County Trustee

Mary Gaither,Tipton County Clerk

Wayne Mashburn,Shelby County Clerk

Martha Smith,Hardin County Clerk & Master

 

Committee to Honor Legislators

Chairperson Rodney Archer, Anderson County Trustee

Vice-Chairperson W. F. “Bill” Knowles, Hamilton County Clerk

Kenneth Todd, Carroll County Clerk & Master

Tom Leatherwood, Shelby County Register of Deeds

Vince Dean,Hamilton County Criminal Court Clerk

 

Convention Door Prize Committee

Chairperson Randi French, Henry County Trustee

Mary Gaither, Tipton County Clerk

Kellie Jackson,Montgomery County Clerk

Donna Craig, Henry County Clerk

Scott Graves,Blount County Trustee

Jeff Hardy, Jackson County Circuit Court Clerk

Cyndi Loveday,Sevier County Register of Deeds

 

Convention Host Committee

Chairperson – Karen Paris, Williamson County Trustee

Elaine Anderson, Williamson County Clerk

Debbie Barrett, Williamson County Circuit Court Clerk

Sadie Wade, Williamson County Register of Deeds

Elaine Beeler, Williamson County Clerk & Master

 

Education Committee

Chairperson – Evonne Hoback, McMinn County Clerk

Mike Smith, Bradley County Trustee

Carol Wade, Giles County Clerk

Danny Tanner, Decatur County Circuit Court Clerk

Donna Craig, Henry County Clerk

Merry Sigmon, Giles County Clerk & Master

 

Entertainment Committee

Chairperson – Lily Barnes,Hardeman County Register of Deeds

Gayle VanHooser, Grundy County Register of Deeds

Janice Bodiford, Hardeman County Clerk and Master

Julie Gail Adkisson, Hardin County Register of Deeds

Kathy Blount, Madison County Circuit Court Clerk

Donna Craig, Henry County Clerk

 

Hall of Fame Committee

Chairperson – T.J. Jones, Dyer County Circuit Court Clerk

Tim Shelton, Anderson County Register of Deeds

Bill Hollander, Hamilton County Trustee

Bill Kemp,Sumner County Clerk

 

Legislative Committee

Chairperson – Bill Kemp, Sumner County Clerk

Current Presidents of each affiliate Association

Current Legislative Chairs of each affiliate Association

 

Membership Committee

Chairperson – Janice Bodiford, Hardeman County Clerk & Master

Debbie Tittle, Unicoi County Register

Robert Baggett, Franklin County Circuit Court Clerk

Kristie Maxwell, Tipton County Trustee

Terry Smith, Warren County Register of Deeds

 

Personnel Committee

Chairperson – Angie Lamb, Grainger County Clerk

Kellie Jackson, Montgomery County Clerk

Phyllis Crisp, Blount County Register of Deeds

Randy Kelly,Franklin County Trustee

Crystal Greene,Giles County Circuit Court Clerk

 

Purple Out Day Committee

Chairperson – Kathy Jones Terry, Hamblen County Clerk & Master

Donna Simpson, Bradley County Clerk

Mary Gaither, Tipton County Clerk

Lisa Niles,Loudon County Circuit Court Clerk

Tim Shelton,Anderson County Register of Deeds

Mike Hammond, Knox County Criminal Court Clerk

Lily Barnes, Hardeman County Register of Deeds

Paul Boyd, Shelby County Probate Clerk

 

RetirementCommittee

Chairperson – Tim Shelton, Anderson County Register of Deeds

Bill Kemp, Sumner County Clerk

Mike Forbess, Tipton County Circuit Court Clerk

Marty Nelson, Sumner County Trustee

Heather Duncan, Coffee County Circuit Court Clerk

Pam Ailor, Union County Clerk

 

Vending Committee

Chairperson Kristie Maxwell, Tipton County Trustee

Tammie Hopper, Lake County Trustee

Pam Hurst,Hamilton County Clerk

Karen Paris,Williamson County Trustee

Kim Alsup,Marshall County Clerk & Master

Janice Bodiford,Hardeman County Clerk & Master

Gina Burchfiel,Polk County Trustee

 

 

 

 


Copyright © 2017. County Officials Association of Tennessee. Designed by Liberty Webs